İşitme Kaybı Çeşitleri | KDO – İşitme Cihazları San.Tic. A.Ş

İşitme Kaybı Çeşitleri

Sensörinöral İşitme Kaybı

Sensörinöral işitme kaybı türü, iç kulaktaki bozulmalardan ötürü ortaya çıkmaktadır. Kulak kanalında sesi taşıyan tüyler zarar görmüştür. Bu işitme kaybı türü genelde aşırı gürültüye maruz kalmış, bakteriyel ya da viral enfeksiyon geçirmiş, kulakta sıvı birikimi olan, akustik travma geçirmiş kişilerde ya da doğal yaşlanma sebebi ile ortaya çıkabilir.  Sensörinöral işitme kaybı ilaç ya da ameliyat ile giderilemez, ve bu sebepten kalıcı olan bu işitme kaybı için, tek çözüm işitme cihazı kullanımıdır.

Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı

Bu tarz bir işitme kaybı herkesin başına her yaşta gelebilir. Gürültüye bağlı işitme kaybı (GBİK) yüksek şiddette sese maruz kalındığında, iç kulakta bulunan tüy hücrelerinin ölmesine sebep olur. GBİK yüksek şiddette sese tek sefer maruz kalındığında (örn., kulağın hemen yanında patlayan bir tabanca) ya da belli aralıklarla 85 desibelin (dB) üstünde seslere maruz kalındığında ortaya çıkabilir. GBİK’nın uzun vadede ortaya çıkmasına sebep olacak nedenlerden bazıları ise çok yüksek sesle müzik dinlemek ya da kulak koruması kullanmadan gürültülü makinelerle çalışmak olabilir.

İletim Tipi İşitme Kaybı

Bu tip işitme kaybı iç kulak, sinyalleri düzgün bir şekilde algılayamadığında meydana gelir. Orta kulak ya da kulak kanalı zedelenmeleri, kulak zarının arkasında sıvı birikimi ya da çok fazla kulak salgısı bu kayba yol açabilir. İletim tipi işitme kaybı genellikle tıbbi yöntemlerle çözülebilir. Ameliyat ya da ilaç kullanımı sizin için bir çözüm yöntemi değilse, işitme cihazı sizin için doğru çözüm olabilir.

Ani İşitme Kaybı

İşitme kaybı genelde ilerleyen yaşla (yaşa bağlı işitme kaybı) ya da gürültüye bağlı (BBİK) olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı durumlar da, ani işitme kayıplarına yol açabilir, örneğin çok şiddetli bir gürültüye maruz kalmak anında zarara sebep olur, bazı hastalıklar, tümör, kafa travmaları ya da ototoksik ilaç kullanımları da bu sebepler arasındadır. Bir çok durumda işitme ya kendiliğinden ya da ilaç kullanımı ile zamanla geri gelmektedir, ancak bazı kişilerde bu kayıp süreklilik arz edebilir.

Diğer Hizmetlerimiz